Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Emolienty w dziecięcych kosmetykach@pixabay.com
Skóra niemowląt jest szczególnie delikatna i skłonna do podrażnień, gdyż nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Również gruczoły potowe i łojowe dopiero się kształtują. Dlatego odpowiednie zastosowanie emolientów może bardzo pomóc w jej pielęgnacji. Poza zatrzymywaniem wody w naskórku, emolienty wpływają na skórę regenerująco i stanowią barierę dla alergenów. Ich rola to też odżywienie skóry, złagodzenie świądu, podrażnień i stanów zapalnych.
W ich skład wchodzą najczęściej tłuszcze i kwasy tłuszczowe, węglowodory mineralne, pochodne mocznika, gliceryny oraz niektóre substancje naturalne, jak lanolina czy wazelina. Nie zawierają natomiast substancji dodatkowych, stosowanych zwykle przy produkcji kosmetyków, jak środi zapachowe, sztuczne barwniki czy środki konserwujące.
Emolienty zawarte w żelach, mleczkach i emulsjach do mycia oraz balsamach do ciała a także szamponach dostępne są w aptekach bez recepty. Preparaty służące do mycia dziecka jak żele czy mydełka nie zawsze są odpowiednie dla skóry malucha, gdyż mogą mieć w swoim składzie substancje uczulające. Woda w naszych kranach bywa twarda i może wysuszać i podrażniać delikatną skórę dziecka źle ją toleruje, staje się wysuszona i podrażniona. Dlatego po myciu szczególnie ważne jest by użyć kosmetyku z emolientem i wspomóc jej pielęgnację. W przypadku dzieci z AZS konieczne może być stosowanie emolientów nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. U dzieci zdrowych, gdy stosujemy je zapobiegawczo i ochronnie, częstotliwość powinna być dostosowana do potrzeb skóry danego dziecka. Zaletą kosmetyków z emolientami jest to, że nie są tłuste i nie zatykają porów. Również ich dobrą cechą jest to że się nie pienią. Obecność piany świadczy, że znajduje się w nim mydło, które zmienia niekorzystnie odczyn pH skóry.
W przeciwieństwie do zwykłych środków pielęgnacyjnych, posiadają one także szereg dodatkowych właściwości:
Emolienty warto stosować u niemowląt, jednak należy dobrze wybrać kosmetyk, bowiem wiele zależy od jego składu. Warto zwrócić uwagę czy preparat ma w swoim składzie konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Im więcej aktywnych składników a mniej sztucznych dodatków tym lepiej. Dziecku nie jest potrzebny ładny zapach kremu, a może zaszkodzić. Najlepiej aby kosmetyk dla niemowlęcia był bezzapachowy, w naturalnym kolorze i bez dodatków, które służą pienieniu się. Należy także uważnie przeczytać wskazania producenta, od jakiego momentu można zacząć stosować dany kosmetyk u dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.